Gözleme Dükkanı Açmak! 2023’de gözlemeci açma maliyeti ve şartları neler?

Sıcak gözleme yemeye kim hayır diyebilir ? Gün içinde karnı acıkan ve hızlıca doymak isteyen kişilerin cebine hitap eden en ucuz yiyeceklerin başında gözleme geliyor. Becerikli ellerden çıkan gözlemeler, bir çok şehirimizde öğrenciler ve esnaf tayfası tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bundan dolayı da gözleme dükkanı açmak oldukça karlı bir iş oluyor. Zaten sitemizde sık sık belirttiğimiz gibi gıda üzerine yapılan bir çok iş yapanlara büyük kazançlar sağlıyor. “Ben de gözleme dükkanı açmak istiyorum” diyorsanız bu yazımız işinize çok yarayacaktır. Gözleme evi açmanın maliyeti ne kadardır ve gözlemeci açarak kaç para kazanılır bu makalemizde anlatıyoruz.

Gözleme Dükkanı Açmak

gözlemeci açmak

Gözlemeci açmak istiyorsanız öncelikli olarak tavsiyemiz cebinizdeki tüm sermayeyi belirlemenizdir. Ne kadarlık bir yatırımı bu işe yapabilirsiniz, gözleme evi için kaç para sermaye harcama imkanınız bulunmakta bunları net olarak ortaya koyun. Yeni iş kurmak isteyen kişiler bu doğrultuda hareket etmeli ve yatırım bütçesini belirlemelidir. Gözleme dükkanı açmak için ortalama olarak 20 bin TL sermayenizin olması yeterli olacaktır. Sermayeniz içerisinde dükkan kiranızın ilk 6 aylık masrafının bu paranın haricinde olmasını tavsiye ederiz.

İşinize başladığınız ilk zamanlarda elbette büyük paralar kazanamazsınız. Bu nedenle sizi idare edecek ve işinizi devam ettirebilecek bütçenizin olması çok önemlidir. Örneğin kira bedeliniz 2.000 TL diyelim ve bunun size 6 aylık maliyeti 12.000 TL olacak. O halde gözlemeci açmak için cebinizde 20 bin TL + 12 bin TL olmalıdır.

Dükkan kirası haricindeki 20 bin liralık bütçe ile gözleme evinize güzel bir dekorasyon yaptırmalı, masa sandalyeler, personel masraflarını karşılamalısınız. Ayrıca gözleme yapmak için kullanılacak olan un, su, patates, peynir, kıyma, patlıcan gibi malzemeler için de bütçenizden harcama yapmalısınız.

Tüm bunları göz önüne alırsak 32 bin TL ile, ilk 6 ayda batmayacak, ufak ufak iş yapmaya başlayabilecek bir gözleme dükkanı açabilirsiniz. Cebinizde 32 bin lira varsa ve gıda sektöründe hizmet verebilecek tecrübeye sahipseniz bu işe girişebilirsiniz.

Gözleme Dükkanında Karlılık

gözleme dükkanında karlılık

Gıda sektöründe hızlı para kazanmak istiyorsanız ürününüz ucuz ve lezzetli olmalıdır. Günümüzde en çok hazır gıda veya ev yapımı dışarıda satılan ürünleri tüketen grup öğrenciler, esnaflar ve sanayi çalışanlarıdır. Bu kişiler düşük gelir grubunda olduğu için daima ucuza karınlarını doyurmak zorundadır.

Geçmiş dönemlerde et veya tavuk döner tüketerek gıda ihtiyaçlarını karşılayan bu kesim günümüzde yaşadığımız ekonomik kriz nedeniyle yemek alışkınlıklarını değiştirmişlerdir. Gözlemenin ucuz ve doyurucu olması nedeniyle bu yöne doğru bir kayma yaşanmaktadır.

Eğer bu işi yapacaksanız hamur işinden anlamalısınız. Ya da gözleme açabilecek, pişirebilecek bir bayan personel çalıştırmalısınız. Bir işçinin maliyeti size aşağı yukarı 3.000 TL olacaktır. Bu nedenle eğer gözleme açma tecrübeniz varsa ya işi siz yapın, ya da evliyseniz ve eşiniz çalışmıyorsa dükkanı beraber işletin.

Ucuz ve doyurucu bir yiyecek olan gözleme, ülkemizdeki tüm şehirlerde aşağı yukarı 3 TL – 5 TL arası fiyatlardan satılmaktadır. Bu fiyatlar peynirli, patatesli, patlıcanlı gözlemeler için geçerlidir. Bazı kişiler kıymalı gözleme de yapmakta fakat bu ürün fiyatı nedeniyle pek talep görmemektedir.

Bu rakamları göz önüne aldığımızda 1 gözleme satışından edilecek kar rakamı 2 – 3 TL arasındadır. Eğer dükkanınızda bolca öğrenci grubuna satış yapabilirseniz gözleme evinden muazzam paralar kazanabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için dükkanınıza öğrencileri çekecek kampanyalar ve ikramlar yapın. Gün sonunda 200 TL net kar yapmak bu yolla oldukça kolaydır.

Öğrenci ucuza doyduğu bir mekanı kolay kolay bırakmazlar ve devamlı olarak oradan yemek yemeye başlarlar. Gözleme evleri şu sıralar öğrencilerin en uğrak mekanlarından. Kendinize güveniyorsanız ve bu işi başaracağınızı düşünüyorsanız ideal bir lokasyonda dükkanınızı açın ve sabırla çalışın…

Bir Gözlemenin maliyeti ne kadar?

1 gözlemenin maliyeti 1,5 – 2 TL arasındadır.

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz