Nalbur Dükkanı Açmak! 2023 Maliyeti Ne Kadar Gereken Belgeler ve Şartlar

Getirisi yüksek bir iş olmasından dolayı nalbur dükkanı açmak çoğu kişinin aklından geçen iş fikirleri arasında yer alıyor. Hırdavat ürünlerinin hazır satışını yapmak ticarete yatkınlığı için ideal bir iş alanı oluşturabilir. Üstelik artık nalbur dükkanlarının çok yönlü bir dekorasyon niteliği taşıması müşteri potansiyelinin de geniş olmasını sağlıyor.

Nalbur açmadan önceden sektöre dair ufak bilgi birikiminin olması karşılaşılacak sorunlar adına faydalı olacaktır. Dükkan açılacak yerin konumu ve ürün tedarikinin nasıl olacağı gibi konular nalbur dükkanı açmak isteyenler için önemli detaylardır. Faaliyete girdikten sonra sadece ürün satışlı mı yoksa bakım ve onarım gibi alanlarda da hizmet verileceği gibi konulara karar verilerek hareket edilebilir.

Nalbur Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Her girişimde olduğu gibi nalbur dükkanı açmak içinde belirli bir sermayeye ihtiyaç vardır. Dükkan içerisinde satılacak ürün çeşitliliği ve miktarının belirlenmesi maliyetinde ne kadar olacağı konusunda belirleyici olacaktır.  Alan büyüklüğü de sermayenin miktarı konusunda en önemli faktörlerden biridir. 100.000 ile 500.000 arasında değişen miktarlar girişimcilerin kendi bütçeleri doğrultusunda işletme sahibi olmalarını sağlıyor.

Hırdavat ürünlerinin uzun vadede saklanabilir olması ürün stoklamanın sorunsuz gerçekleşmesini sağlıyor. Bu sebeple mümkün olduğunca ürünleri fazla sayıda toptan alıp depolamak kar oranının fazla olmasını sağlar.

Nalbur Dükkanında Olması Gerekenler Nelerdir?

Müşterilerin ev tadilatı ve dekorasyonuna dair aradığı pek çok şeyi hırdavatçıda bulması, nalbur dükkanı açmak fikrinin pek çok kişiye cazip gelmesine neden oluyor. Bu nedenle dükkan açma girişimin gerçekleştirmeden önce neler olması gerektiğini eksiksiz bilmek kazançlı olmayı sağlar.

Nalbur dükkanının olmazsa olmazları arasında;

 • Çivi ve vida ürünleri
 • Elektrik malzemeleri,
 • Boya ürünleri
 • Yapı market malzemeleri,
 • İnşaat ürünleri
 • Marangozlar için gerekli malzemeler
 • Kale kilit malzemeleri
 • Her türlü merdiven çeşitleri
 • Su tesisatı malzemeleri
 • Zımpara ve fırça çeşitleri gibi çok fazla hırdavat malzemesi nalbur dükkanlarından temin ediliyor.

Nalburdaki ürün çeşitliliğinin fazla olması günlük kar marjının yüksek olmasını sağlar. Lokasyon seçiminin de insan yoğunluğunun olduğu bölgeler tercih edilirse kısa zamanda harcanan sermayenin yerine fazlasıyla koyulması mümkün olur.

Nalbur Dükkanı Açmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Vergi mükellefi olmak ve diğer prosedürler dışında nalbur dükkanı açmak için ekstra şartlar bulunmuyor. Gerekli sermayesi olan herkes dükkan bulma aşamasını geçtikten sonra içeriğini istediği gibi dizayn edebileceği nalbur açabilir. Devletin verdiği KOSGEB gibi teşvik uygulamalarına katılarak geri ödemesiz hibe desteklerinden de yararlanılabilir. Dükkan açma aşamasında yasal işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesi için iyi bir muhasebeci ile iş birliği içinde olunmalıdır.

Nalbur dizaynı konusunda kalıplaşmış modeller bulunmuyor. Her işletme kendine uygun şekilde yerleştirmeyi yaparak hizmet vermektedir. Ancak ürünlerin karmaşıklıktan uzak kategorize edilerek raflara dizilmesi müşterinin aradığını kolayca bulmasını sağlayacaktır. Bu özellik sayesinde sadık müşteriler edinmek daha kolay olacaktır.

Nalbur Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nalbur açma fikri tamamen şekillendikten sonra bazı evrak ve belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor. Bu belgeler arasında;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sicil kaydı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Dükkan tapusu fotokopisi
 • Kira sözleşmesi
 • Ticaret odası kaydı
 • İmza genelgesi
 • İkametgah

Belli başlı belgelerin dışında çalışma izni ve ruhsatı içinde evrakların hazırlanması istenebilir. Bu belgelerin ne olduğu ile ilgili belediyelere başvurulması gerekmektedir.

Nalbur Dükkanı ile Ayda Ne Kadar Kazanılır?

Verilen emeğin karşılığını fazlasıyla almak her işletme sahibinin isteğidir. Ancak kazanç miktarı sektörlere göre değiştiği gibi aynı sektör içindeki her dükkanında kendine göre kazançları bulunmaktadır. Müşteri potansiyelinin düşük olabileceği bölgeler kazancın düşmesini otomatik olarak etkiliyor. Bu nedenle nalbur dükkanı açmak için öncelikle doğru mekan seçimi nasıl olmalı gibi konulara odaklanmak gerekir.

Nalbur dükkanı içerisinde ne kadar çok malzeme bulunursa kazanç o kadar artar. Küçük ve büyük nalburlar arasında kazanç oranı aynı değildir. Bu nedenle mütevazi bir hırdavatçı olmak yerine sermaye bulmak konusunda bütçeyi zorlayıp iddialı bir yer açmak geri dönüşü çok olan bir işletmeye sahip olmayı mümkün kılar. Sadece malzeme satışından ziyade müşteri ilişkileri kuvvetli bir dükkan sahibi olmak elektrik ve su tesisatı gibi alanlarda birçok iş fırsatının da kapısını aralayacaktır.

Son zamanlarda çok fazla yönelimin olmadığı bir iş koludur. Fakat kazanç durumu oldukça iyidir. Bu sebeple bu konu ile ilgili tecrübesi bulunmakta olan yatırımcıların para kazanabilecekleri bir sektör olarak değerlendirilmektedir.

 

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz