Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak! 2023 Maliyeti Ne Kadar Gereken Belgeler Ve Şartlar

Hediyeleşme kültürünün gelişmiş olduğu toplumumuzda hediyelik eşya dükkanı açmak yapılabilecek en doğru iş alanlarından biridir. Sevdiklerine hediye vermek için özel günleri dört gözle bekleyen insanlar için iyi bir hediyelik dükkan konsepti müşterilerin çok, kazancın bol olmasını sağlayabilir. Elbette her iş kolunda olduğu gibi çok fazla araştırmak ve kar zarar hesaplaması yaptıktan sonra.

Günümüzde sosyal medya en çok hediyelik eşya sektörünün canlı tutulmasındaki etkenlerden biridir. Fiziki bir dükkana sahip olarak yine İnstagram üzerinden satışta gerçekleştirmek ulaşılmak istenen hedef kitlenin daha geniş olmasını sağlar.

Hediyelik Eşya Dükkanı Nasıl Açılır?

Hediyelik eşya satan bir dükkan ile çok kazanç elde etmek için geleceği okumaya gerek yoktur. Sektördeki diğer firmalar yakın takip altında tutularak eksikler ve olması gerekenler kafada oturtularak uzun vadede kalıcı bir hediyelik eşya dükkanı açmak fikri hayata geçirilebilir.

Hediyelik eşya satılan dükkanların ilgi çekici bir isme sahip olması müşterilerin dikkatinden kaçmamak için en fikir yürütülmesi gereken konuların başında geliyor. ;Etkileyici bir marka isminin yanı sıra müşteri beklentilerini önceden tespit edebilmek ve ona uygun ürün çeşitliliğine dükkanda yer vermek dükkanın gün içinde hiç boş kalmamasını sağlayabilir.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

İçerisinde pek çok malzeme ve ürünün bulundurulması gerektiğinden dolayı hediyelik eşya dükkanı açmak biraz maliyetli olabilir. İlk etapta yaklaşık 100 bin liraya kadar sermayenin ortaya koyulması zamanla işlerin gidişatına göre ürün çeşitliliğinin de artırılmasını sağlayacaktır.

Sektör ne olursa olsun açılan her dükkan için harcanan sermaye büyüklüğü kazanç miktarını da doğrudan etkiliyor. Bu sebeple hediyelik dükkan açma fikri olan herkesin sermaye konusunda bütçelerini zorlamaları gerekir.

Hediyelik eşya dükkanları ev dekorasyonuna ve kişisel eşyalara dair aranılan her şeyin bulunmak istediği bir yer olmasından dolayı zengin bir ürün yelpazesine sahip olunmalıdır.

Hediyelik Dükkan Açmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ortaya belirli bir miktar sermayenin konulacak olması hediyelik dükkan açmak isteyenlerin iki kere düşünüp bir kere faaliyete geçmelerine neden oluyor. Dükkan açmadan önce dikkat edilmesi gereken püf noktalarını iyi bilmeniz daha az yanlış yapmanızı sağlayacaktır.

Hediyelik eşya denildiğinde insanların önem verdiği düşün, nişan ve mevlit gibi özel günlere dair unsurları çok iyi bilmeli ve ürünleri ona göre seçmelisiniz. Hediyelik eşya seçeneklerinin yanı sıra bazı müşterilerin sadece hediye kutusuna ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaca yönelik dükkan içerisinde mutlaka çeşitli hediye kutuları bulunmalıdır.

Hediyelik Eşya Dükkanı Ayda Ne Kadar Kazandırır?

Değer verdiğimiz kişilere hediye alırken fiyata çok fazla bakmayız bile; Bu nedenle hediyelik eşya dükkanı açmak fikrini cazip kılan en önemli noktalardan biri de budur. Kar marjının yüksek olmasından dolayı konumu ve içeriği güzel olan bir hediyelik eşya dükkanı hatırı sayılır kazançlar elde edebilir.

Hediyelik eşya sektöründe üst gelir grubuna hitap eden ürün çeşitliliğine de her zaman yer verilmelidir. Gün boyunca hiç iş yapılamasa dahi, gözünü kırpmadan pahalı bir eşyayı almak isteyen birkaç kişi bile günlük cironun kazanılmasına destek olur.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Dükkan sahibi olmanın yasal prosedürlere uygunluğu açısından bazı evraklara ihtiyaç vardır. Bu evraklar şu şekildedir;

  • Ruhsat başvuru formu
  • Kira sözleşmesi
  • Sicil kaydı
  • 2 tane vesikalık fotoğraf
  • İkametgah belgesi
  • Esnaflar odasına kayıt belgesi
  • Yapı kayıt izni ve
  • Faaliyet belgesi gerekmektedir.

Bulunulan ilin belediyesi başvuru sırasında farklı evraklar talep edebilir. Belgelerin tam olduğundan emin olmak için ilgili belediyelerin ruhsat işleri ziyaret edilmelidir.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün işletmeler için geçerli olan planlama aşaması hediyelik eşya dükkanı açmak isteyenler içinde geçerlidir. İlk olarak dükkan seçiminde hedef kitlenin yoğun olduğu bölgeler tercih edilmelidir. Satacağınız ürünler ne kadar kaliteli ve ilgi çekici olsa da, ulaşılabilir bir kitlenizin olmaması günü zararla kapatmaya bile neden olabilir.

İkinci önemli adım ise ürün tedarikinin sağlanacak yerlerin belirlenmesidir. Kar oranının yüksek tutulması için uygun fiyattan ürün alabilmek çok önemlidir. Pahalı aldığınız bir eşyaya fazla kar marjı ekleyemeyeceğiniz için toptan hediyelik eşya dükkanları ile işbirliği içinde olmalısınız.

Dükkan dekorasyonu konusunda gerektiğinde tadilattan kaçınmamak ve müşterinin gözüne hitap edebilecek bir atmosfere sahip olmak çok önemlidir. Tüm bunları yaparken ilham alabileceğiniz en iyi şey bu sektörde çok kazanan ve popüler olan rakip firmalardır. Birebir taklit olmayacak şekilde çalışmalarına yön verici olabilir.

KOSGEB Hediyelik Eşya Dükkan Açanlara Destek Veriyor Mu?

Dükkan açma maliyetini birazda olsa düşürmek için KOSGEB desteğinden yararlanma fikri oldukça mantıklıdır. Birçok sektör bu destek paketinin içerisinde yer alırken, hediyelik eşya dükkanı açmak isteyenlerde KOSGEB kurslarına katılarak proje sunumunda bulunarak hibe desteğinden yararlanabilir.

KOSGEB destek programına katılmak maddi olarak rahatlamayı sağlarken, iş kurma konusunda da birçok eksikliklerin giderilmesinde yardımcı oluyor. Bir haftalık uygulamaları eğitimler sonrasında etkili bir iş planı çıkarmak desteğin alınma sürecini hızlandırmaktadır.

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz