Güzellik Merkezi Açmak! 2023 Maliyeti Ne Kadar? Güzellik Salonu İçin Gerekli Belgeler

Güzellik merkezi açmak son zamanların oldukça popüler iş kollarından birisidir. Yüksek kazançlarının bulunması ve ölmeyecek meslekler arasında değerlendirilmesinden dolayı tercih edilmektedir. Piyasa da birçok güzellik merkezi bulunsa da her birisi oldukça iyi iş yapmakta ve işletme sahiplerini tatmin etmektedir.

Güzellik bayanların ve erkeklerin yüzyıllardan beridir önemsemiş olduğu konulardan bir tanesidir. Neredeyse her kadın güzel olmak ister. Aynı zamanda son zamanlarda erkeklerde güzellikle ilgili düşüncelerini yenilenmiş bulunmaktadır.  Erkeklerin de son zamanlarda kişisel bakımlarına oldukça yoğun bir şekilde dikkat ettikleri gözlemlenmektedir.

Güzellik salonu açmadan önce öncelikle kimlere bu salonun hizmet edeceğini öncelikle tespit etmemiz gerekir. Birçok farklı alanda güzellik salonu adı altında hizmet veren işletme bulunmaktadır. Her birisinin profesyonellik alanı farklıdır.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Her işletmenin açıldığında olduğu gibi güzellik salonu açarken de dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Güzellik merkezi açmak için neler yapılması gerekir? Sorusu da bu sebeple sorulmaktadır.

 • İş planı yapmak
 • İyi bir yerden dükkan
 • Dükkan yeri seçimi
 • İşyerinizin mahremiyeti
 • Personel seçimleri
 • Tek bir alana yönelik hizmetler

Hususlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. İşletmenizin kaliteli bir şekilde hizmet vermesi oldukça önemlidir. Bunun önceliği iyi bir yer yerden dükkan açılmış olmasıdır. Tüm bunlarla birlikte aynı zamanda güzellik salonlarının birçok müşterisinin bayan olmasından dolayı işyeri mahremiyeti oldukça önem arz etmektedir. Dışarıdan içeri kısmını görülmemesi ve içerideki bayanların rahatsız olmaması gerekir.

Bunlarla birlikte aynı zamanda iş yerinde bulunmakta olan müşterilerin rahat bir şekilde davranabilmeleri için personelin özel bir şekilde seçilmiş olması gerekmektedir. Personelin müşteriyi rahatsız edecek hareketlerinin bulunmamasına önem verilmelidir.

Aynı zamanda tek bir alanda hizmet vermekte olan güzellik salonları da bulunmaktadır. Böyle bir salon açmanız durumunda alanında profesyonel bir bölüm sahibi olacağınızdan dolayı daha iyi bir iş temposu sizi karşılayabilir.

Güzellik Salonu Açma Maliyeti 2022 Yılı İçin Ne Kadar

Her yıl güzellik salonu açma maliyetlerinde değişiklikler olmaktadır. Güzellik salonu açma maliyeti 2022 yılı için ne kadar bu sebeple araştırılmaktadır.

2021 yılı için Ortalama olarak 75 bin TL ile 200 bin TL arasında bir paranızın bulunması durumunda güzellik Salonu açabilirdiniz. Fakat 2022 yılı için bu miktarlar değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 120 bin TL ile 350 bin TL arasında bir paranın bulunması durumunda güzellik salonu açabilirsiniz.

Bu seviyelerde bir paranızın bulunmaması durumunda KOSGEB tarafından verilmekte olan faizsiz veya düşük faizli karelerden faydalanarak bu İşletmeyi aşabilirsiniz. Uygun taksitlerle borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Güzellik Salonu Aylık e Kadar Kazandırıyor?

İşletme açmadan önce bu işletmenin ortalama olarak ne kadar kazandırdığını mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Güzellik salonu aylık e kadar kazandırıyor? Sorusu bu sebeple çok önemlidir.

Çok kapsamlı olmayan bir güzellik salonu açmanın durumunda aylık olarak yapacağınız için 15.000 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Açmış olduğunuz dükkanın kapasitesinin daha büyük olması durumunda bu cirolar daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Ciro tamamen sizin elde edeceğiniz kazanç değildir.

20.000 TL gibi bir miktardan elde edeceğiniz kar yaklaşık olarak 7500 TL’dir. Bu civarda ki bir kazanç küçük bir güzellik salonu için belirtilebilir. Fakat kapsamın daha genişletilmesi ve büyütülmesi ile birlikte aylık olarak kazanç net olarak 20-25 bin TL arasında olabilmektedir. Günümüzdeki güzellik salonlarının birçoğu bu miktarları çok rahat bir şekilde kazanabilmektedir.

Güzellik Salonu Açmak Hangi Belgeler Gereklidir?

Güzellik salonu açmak için bir takım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Güzellik salonu açmak hangi belgeler gereklidir?

 • İkametgâh belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İşletmenin tapusu
 • Kira kontratı
 • Depreme dayanıklılık raporu
 • Yangına dayanıklılık raporu
 • Vergi levhası
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı
 • Size ait bulunan ustalık belgesi
 • Sigorta belgeleri
 • Kartlı sayacı bulunan su saati
 • Sabıka kayıt belgesi

Belgelerinin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin eksik olması durumunda işletmeyi açmanız maalesef mümkün olmayacaktır.

Güzellik Salonu KOSGEB Desteği Alabilir mi?

Kosgeb desteği ile birlikte işletme maliyetiniz bulunması bile işletme açabilirsiniz. Her işletme için bu desteğin verilmediği bilinmektedir. Bu sebeple Güzellik Salonu KOSGEB Desteği Alabilir mi? Sorusu sorulmaktadır.

Bayanların ve erkeklerin güzellik salonu açmak istemeleri durumunda Kosgeb tarafında destek verilmektedir. Böylece uygun faiz seçenekleri ve hibelerle bu işletmeyi açabilir ve işletebilirsiniz. Başvurunuzu yaparak bu işletme için verilecek olan desteği alabilirsiniz.

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz