Türkiye’den Avrupa’ya ve Yurtdışına Bayilik (Franchise) Veren Türk Firmalar!

Türkiye’den Avrupa’ya bayilik alınması yurtdışında yaşayan Türkler için oldukça önemlidir. Bayilik veren Türk firmalar aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlemler, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için ve yurtdışında işletme kurmak isteyenler arasında büyük bir rağbet görmektedir.

Türk firmalardan alınacak bayilikler sayesinde hangi ülke olursa olsun ünlü Türk işletmelerinin isimleri kullanılmaktadır. Firmaların ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteren şartlar sağlandığı takdirde bayilik açmak mümkün hale gelmektedir.

Şartların sağlanması durumunda, bütçe ayarlaması yapılarak bayilikler alınabilmektedir. Türkiye’de yer alan birçok şirket isim hakkından başka işletmecilere yararlandırdığı gibi, ismi kullanacak firmaya da verilmesi gereken desteği vermektedir.

Türkiye’den Avrupa’ya Bayilik Veren Türk Şirketleri

Türkiye’den Avrupa’ya bayilik veren birçok Türk firması bulunmaktadır. Bu firmalarla iletişime geçilerek kolaylıkla bayilik alınabilmekte ve istenilen ülkeye bayilik açılabilmektedir. Türkiye’den Avrupa’ya bayilik veren bazı Türk şirketleri şunlardır:

Yukarıda verilen şirketlerle iletişime geçilerek firmanın isim hakkı alınabilmektedir. Ancak bayilik alınabilmesi için her firmanın ve her sektörün ayrı ayrı sunmuş olduğu şartların sağlanması gerekmektedir.

Et ve Tavuk Döner Bayilik Şartları

Et ve tavuk döner bayiliklerin başında gelen Kasap Döner, Avrupa’ya bayilik vermektedir. Yurtiçinde 34 şubesi bulunan Kasap Döner’in Lefkoşa, Bakü ve Girne gibi yerlerde de bayilikleri bulunmaktadır.

Lefkoşa, Bakü ve Girne gibi yerlere açılan bu işletmeler, franchising sistemiyle açılmıştır. Bayilik veren Türk firmalar arasında yer alan Kasap Döner, cadde ve alışveriş merkezlerinde şubeler açmaktadır.

100-120 m2’den küçük işyerleri kabul edilmemektedir. Kasap Döner’in isim alma hakkının fiyatı ise 50 bin dolardır. Bunun haricinde ise aylık olarak loyalty ve reklam bedeli bulunmamaktadır.

Kasap Döner restoranlarının kurulum bedeli ise yaklaşık olarak 400 ile 800 bin TL arası değişiklik göstermektedir. Yapılan yatırımın geri dönüşü ise lokasyona bağlı olarak ortalama 18 ile 24 ay arasında geri dönmektedir.

Cafe Bayilik Şartları

Cafe bayiliklerinin şartları isim alınacak firmaya göre değişiklik göstermektedir. Türkiye ve yurtdışında faaliyet gösteren kafelerin başında Mado gelmektedir. Yurtiçinde 324, yurtdışında ise 42 şubesi bulunan Mado’nun halen 10 farklı ülkede yapılmış anlaşmaları devam etmektedir.

KKTC, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan gibi ülkelerde şubeleri bulunan Mado’nun Avrupa’ya verdiği bayilikleri de açılmaya devam etmektedir. Mado’nun yurtdışında önümüzdeki beş yıl boyunca şube sayısının 100’ü geçmesi beklenmektedir.

Mado bayilik giriş bedeli kafe için ortalama 75 bin dolardır. Kiosk için ise bu bedel 40 bin dolardır. Mado iki sistem için de cirodan %5 pay almaktadır. Mado, kafe açılacak alan için kapalı alan şartı 200 m2, açık alan için ise 100 m2’dir. Bu şartlar sağlandığı takdirde yurtdışına kafe açılabilmektedir.

Çiğ Köfte Bayilik Şartları

Çiğ köfte bayiliklerinin öncü isimlerinden olan Komagene, son yıllarda aldığı yurtdışı yatırımlarında hızlı bir gelişme göstermiştir. Yurtdışına bayilik veren Türk firmalar arasında yer alan Komagene’nin yurtiçinde 872 şubesi, yurtdışında ise 20 şubesi bulunmaktadır.

Komagene yeni açılacak bayiler için yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri, alışveriş merkezlerini, cephesi geniş ve giriş katları uygun olarak görmektedir.

Bu özelliklere sahip olan dükkanlarda 60 ile 120 m2 arasında dükkanlar tercih edilmektedir. Bu şartlar sağlandığı durumda Komagene’den isim hakkı alınabilmektedir.

 

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz