Cafe Bayiliği ve Franchise Veren Yerler! 2023’de isim hakkı veren kafeler ve markalar

Cafe Bistro bayiliği veren firmalar sayesinde sıfırdan kafe açma maliyetlerinden kurtulabilirsiniz. Sıfırdan kurulumla ve harcamalarla uğraşmak istemeyen kişiler için bayilik almak akıllıca bir fikirdir.

Bayilik alarak belli bir bedel yatırım yaparsınız ve buna karşılık kar bedelinden faydalanırsınız. İşletme sahibi olursunuz.

Firma ismini kullanarak müşterilerinize hitap edersiniz. Firmadan firmaya ne kadar yatırım yapılması gerektiği ve bayilik özellikleri değişkenlik göstermektedir.

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Cafe Bistro Bayiliği

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi 2009 senesinden bu yana hizmet vermektedir. 73 ilde tam 182 tane bayiliği bulunmaktadır. Popüler bir mekandır.

Sadece kahveleriyle değil aynı zamanda unlu mamulleriyle de başarıyı yakalamayı başarmıştır. Dondurma, paket çikolata, çay ve kahve çeşitleri, doğum günü pastaları gibi ürünleri satmaktadır. Farklı pek çok ürün çeşidini bünyesinde barındırmaktadır.

Kişilerin bu markanın bayisi olması için tecrübe sahibi olması şartı aranmaktadır. Ayrıca kişilerin geçmişteki ticari faaliyetleri başarıyla yönetmiş olması şartı aranır.

Şartları yerine getiren kişiler Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi bayisi olabilirler.

London Cafe Bistro Bayiliği

London Cafe bayisi olmak isteyen kişilerin bayilik bedeli olarak 100 bin TL ödemesi gerekiyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışında markanın bayileri bulunuyor.

Gerekli yatırımı yapan ve şartları sağlayan kişiler bayi olabiliyorlar. Kişilerden reklam katılım payı alınmaz.

Reklam departmanı bünyesinde reklam işleri çözülür.  Ayrıca bayilik kullanım bedeli ciro üzerinden yüzde 3 artı KDV ye denk gelmektedir.

Gönül Kahvesi Cafe Bistro Bayiliği

Gönül Kahvesi 1993 senesinde kurulmuş olup günümüzde hala hizmet vermeye devam etmektedir. Kendi üretimini yapan marka yurt dışında da şubeye sahiptir.

Bayilik saysı 72 den fazladır. Yeni iş yeri kurmak isteyen girişimcilere hala bayilikler verilmeye devam ediliyor. Resmi internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak başvuru yapılması gerekiyor.

Kişilerin mutlaka 120 m2 kapalı alana sahip bir ofisle başvuru yapması gerekiyor. Yatırılan bedel içine hem ekipmanlar hem tadilat hem de dekorasyon dahil edilmektedir.

Bi’Tane Kahve Cafe Bistro Bayiliği

Bi’Tane Kahve yiyecek ve içecek sektöründe yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlamak adına kurulmuştur.

Türkiye nin büyük şehirlerinde bayileri bulunmaktadır. Merkez adresi Antalya da yer almaktadır. Dekorasyon kurulum ve adı hazır olan bir yerde dükkana sahip olmak isteyen kişiler için bayilikler verilmektedir.

Firma isim hakkı talep etmez. Ancak kişilerin belli bir sermaye yatırım yapması şarttır. Bu bedel 272 bin TL ile 950 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Açılan bayiye zaten 35 bin TL değerinde ürün yardımı anında verilmektedir. Ayrıca otomasyon ürünleri, temizlik malzemeleri için de 60 bin TL değerinde yardım yapılır.

Bayilik almak isteyen kişilerin 200 metre kareye kadar açık alana sahip olması şarttır.

Kahve Tiryakisi Cafe Bistro Bayiliği

Kahve Tiryakisi 30 seneden bu yana insanlara hizmet verir. Bayilik almak isteyen kişilerin internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurması gerekir.

Bayilik sözleşmesi 5 sene için yapılır. Açılacak olan mekanın 80 metre kare ile 100 metre kare arasında alana sahip olması şarttır. Ön tarafnın teras olarak kullanılabilmesi gerekir.

Ar ge uzmanları tarafından denetlemeye alınırsınız ve ancak değerlendirmenin olumlu olması halinde bayilik almaya hazır olursunuz. Dekorasyon ve tasarım işleri ana firma tarafından yapılacaktır.

Aylık cirodan yüzde 2 pay ödemeniz gerekir. Ürünlerin hepsi ana firma tarafından yapılıp size ulaştırılır.

Kendi iş yerini açmak isteyenler her zaman işini yasal boyuta göre planlamalı ve gereken izinleri almalıdır. Bugün kendi dükkanını açmak isteyen herkesin tabii olduğu bazı kurallar vardır. Bu kuralları yerine getirmeden dükkan açmak yasalara uygun olmayacaktır. Dükkanınızın mühürlenme ihtimali vardır. Bu nedenle cafe açmayı planlayan kişiler işlerinin yasal boyutlarını da oluşturmalı ve belediye, vergi dairesi işlemlerini halletmeliler, ruhsatlarını almalılardır. Cafe açmak için gereken belgeler listemizde sizlere bir kafe açılışı için başvuruda gereken evraklar nelerdir ve kafe açma başvuru formu nasıl doldurulur anlatıyoruz.

Franchise Bayilik Veren Diğer Kafeler

Bayilik veren cafeler hangi şartları ister?

cafe açmak için gerekli belgeler

Her belediyenin kendince şart koymuş olduğu bazı belgeler bulunmakta. Belediyeler arasında farklı belge talepleri olabilmektedir. Ancak başlıca gereken belgeler aşağıdaki gibidir. Bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

İçki satışı gerçekleşmeyen, içerisinde çay, kahve vb. meşrubatın satıldığı cafeler belediyelerce “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak değerlendirilir ve bu kategori için şart koyulan belgeler sizden talep edilir. Cafe açmak için gereken belgeler şöyledir;

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru beyan formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı (sabıka kaydı)
 • SGK’ya kayıtlı olunduğuna dair bir belge
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Oda faaliyet belgesi fotokopisi
 • Oda Sicil Kaydı belgesi fotokopisi
 • Tapu ve Yapı Kullanma izin belgesi fotokopisi
 • İşyeri kiralıksa Kira Sözleşmesi – aslı veya noter tasdikli sureti getirilmeli- (kira sözleşmesi mülk sahiplerinin adıyla düzenlenmelidir)
 • İşyeri krokisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi

İçkisiz bir cafenin açılışı için gereken başlıca evraklar bunlardır. Ayrıca bu evraklar “Şahıs Şirketi” kurarak cafe işletmeciliği yapacak olanlar için geçerlidir. Cafe için ortaklı Limited şirket kuracaksanız daha farklı belgeler talep edilmektedir. Bu nedenle bizim cafe açacaklara tavsiyemiz şahıs şirketi kurarak belediyeye başvuru yapmalarıdır.

Cafe Franchise İçin Gereken Diğer Şartlar

cafe açmak için gereken diğer şartlar

Cafe işletmelerinde belediyelerin şart koymuş oldukları bazı özel maddeler de bulunmakta. Bunlar belge olmadığı için yukarıdaki listenin içerisinde yayınlamadık. Bu şartları karşılamadan da ruhsat alımı yapamazsınız. İşte o şartlar;

 • Cafede Güvenlik sistemi ve Kamera Kayıt Sistemi kurulu olmalıdır.
 • Bedensel engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmiş en az 1 adet tuvalet bulunmalıdır.
 • Cafenin kapalı alanı en az 60 m2 olmalıdır.
 • Cafenin dışarısından baca çıkarılmamalıdır. Çıkarılması halinde ise bacanın, cafe ile uyumlu bir renk tonunda boyanarak kamuflajı sağlanmalıdır ve cafenin bulunduğu yer bina ise (apartman, site vs.) , kat maliklerinden muvafakatname alınmalıdır.

Cafe İsim Hakkı Almak İçin Başvuru Formu

kafe açmak için başvuru formu

Kafe açmanız için belediyelere başvururken sizden bir başvuru beyan formu talep edilir. Bu formu belediye binasındaki hizmet, danışma kısmından alabiliyorsunuz. İşte o başvuru formunu şu şekilde doldurmalısınız.

cafe açmak için başvuru formu - 1
cafe açmak için başvuru formu - 2

Bu form örnek olarak doldurulmuş ve size fikir vermesi için hazırlanmıştır. Başvuru beyan formunu tükenmez veya dolma kalemle tüm bilgiler doğru olacak şekilde doldurmalısınız. İmzanız, varsa kaşeniz, telefon numaranız ve e-mail adresiniz eksiksiz olarak yer almalıdır.

Cafe açmak için gereken belgeler konumuzda sizlere kafeterya işletmesi ruhsatı almak için gerekenleri anlatmaya çalıştık. Umarız faydalanmışsınızdır. Belgeler hakkında sormak istediğiniz şeyler varsa bize aşağıdaki yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz