Limon Üreterek Para Kazanma Yolları! Yetiştiriciliği nasıl yapılır? Limon kimlere ve nasıl satılır?

Harika kokusuyla salataların, keklerin, kurabiyelerin, dondurmaların birçok yemeğin olmazsa olmazı limonları sizler de evlerinizde üreterek satış yapmak istemez misiniz? Limon meyvesi insan sağlığı üzerinde pek çok fayda sağlamaktadır ve yemeklere verdikleri tatlar sayesinde de buzdolaplarında eksik edilmeyen yiyecektir; hatta sıcak yaz günlerinin içeceğidir. Evde para kazanmanın yolları olarak birçok insan limon yetiştiriciliği yaparak geçimine katkı sağlamaktadır.

Üstelik kendinize ait limon ağaçları dikebileceğiniz bir bahçeye sahipseniz ufak bir araziniz varsa limon yetiştiriciliği işi için oldukça şanslısınız. Ancak limonları yetiştirirken düzenli bakımını yapacağınızı da bilmenizde fayda var. Ek kazanç sağlamak istiyorsanız, sizler de limon yetiştirip satmayı düşünebilirsiniz.

Limon Yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Bir işe başlarken her zaman sabırlı ve temkinli olmamız gerektiğini biliriz. Limon yetiştiriciliği dönemi ve satışını yaparken de bu böyledir. Hazırlık aşamasında biraz sabırlı olunması gerekir. Limon yetiştirme işini pek çok insan tarla ve bahçe işlerinden huzur ve ferahlık bulduğundan hobi olarak yapsalar da aslında bu işin üreticiye sağladığı gelir oldukça iyidir. Dalındayken bile kokusunun güzelliğini direkt aldığımız limonlar yemek, içmek dışında kolonya üretiminde de kullanılmak üzere pazarlanır.

Para kazanma yolları arıyorsanız sizler de limon üretip satışını gerçekleştirebilirsiniz. Peki, nasıl yaparım diye merak ediyorsanız hemen bilgi paylaşalım. Öncelikle tohumları elde edip, limon ağacınızı nereye dikeceğinizi belirleyin; bahçenize mi, arazinize mi yoksa saksınıza mı? Limonlar tohumlarını alanınızın alacağı kapasiteye göre diktiğinizde yetişkin bir ağaç yılda ortalama 150 kilogramlık limon verirken; on senelik bir ağaç yılda 70 ve saksıda yetişen ağaç ise yılda 2-10 kg gibi ağırlıkta limon verir.

Tabii bu ağırlıklar ev, bahçe gibi yetişme alanlarına göre ve ağacın cinsinin türüne göre de değişmektedir. Çalışmayan ya da bahçe işlerini seven Bayanlar için kolay para kazanma yolları olarak limon yetiştiriciliği oldukça karlı bir iştir.

Nasıl limon satışı yapılır? Limonlar kime satılır?

Yılda ortalama 150 kg meyve veren limon ağacı yetiştirmek yaşadığımız dönemde oldukça avantajlı. Limon meyvesinin birçok kullanım alanı vardır; yazın buz gibi limonata olarak tüketilir, kışın soğuk aylarda içilen çaya, ıhlamura sıkılır. Aynı zamanda limon kolonyası ülkemiz için vazgeçilmez bir değer olduğu için kolonya firmalarına bile limon satışı yapılmaktadır.

Ülkemizde 2020 yılında limon üretimi oranının 1 milyon 50 bin ton olduğu söylenmektedir ve böylece dünyada limon üretiminde ilk sıralardayız. Dış ülkelere de yüklü miktarda limon ihracatı yaptığımızdan dolayı, limon ticareti yapmak her durumda avantajlı hale gelmektedir. Bütün bunlarla birlikte 1 dönüm limon bahçesi getirisi ortalama 6-7 ton etmektedir. Sizlerin de limon ticareti yapmak gibi bir düşüncesi ve imkanı varsa hiç geç kalmayın. Yetiştirdiğiniz limonları sadece hal ve marketlere değil internet üzerinden bile pazarlayabilirsiniz.

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz